Tudományos cikkei

Antall József összeállítása

Tartalomjegyzék

A javaslat lényeges része, hogy az abban foglalt előadások nem a megszokott időrendi beosztást követik, amely szerint az egymást követő időszakokban (évszázadokban) a különböző témakörök történetét általában párhuzamosan tárgyalták (pl. az oktatás, a jogszabályok, a patikaellenőrzések a gyógyszerkönyvek stb. a XVII. században, utána ugyanezek a XVIII. században, majd a XIX. században, és így tovább), hanem az oktatni kívánt anyagot 5 fő témakör szerint csoportosítva, az ezeken belül tárgyalt kisebb témaköröket külön-külön a kezdetektől végig vive veszi sorra a következő témakört. Így a hallgató az egyes témakörök fejlődését és alakulását folyamatában érzékelheti, tehát nem darabolódik szét előtte az ismeretanyag.

Az alább részletezendő tematikát követték már 1962 óta a gyógyszerészettörténeti továbbképzések előadásai, mind az OTKI, mind pedig az egyes gyógyszertári központok által megrendezett továbbképzéseken. Tehát a javasolt tematika már kiállta a próbát a gyakorlatban is, és ennek eredményeként lényegesen jobb tapasztalatok születtek, mint a korábbi tematikákat követő előadásokkal.

Az előadások természetesen elsősorban a magyar gyógyszerészet történetét kívánják bemutatni. Az általános gyógyszerészettörténetre csak ott és csak akkor térve ki, amikor és ahol az a téma megértéséhez és értékeléséhez feltétlenül szükséges (pl. az I. fő témakör előadásai esetében).

A tematikában megjelölt egyes témakörök címei után csak egészen rövid utalások találhatók most az ott elmondandók részleteire vonatkozóan, mivel a téma terjes kibontása erősen megnövelné e javaslat terjedelmét. Természetesen amennyiben ez érdeklődésre tarthatna számot, az egyes témakörök részletes kibontásának nincs akadálya.

A javaslat félévenként 15 oktatási botot tételez fel és két féléves oktatási lehetőséget. Az előadásokat a IV. évfolyam hallgatói számára kellene tartani, amikor azok már ismerik a gyógyszerészetet, tehát azt a területet, amelynek a történetét, fejlődését, kialakulását fogják hallgatni. Az első félévben, az I–III. fő témakör előadásai hangzanának el, a második félévben pedig a IV. és V. fő témakör előadásai. A II. félév végén fennmaradt 3 órát padig valamelyik gyógyszerészettel foglalkozó MÚZEUM megtekintésére lehetne fordítani. (Kőszegi Patikamúzeum!)